franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Wigilia Paschalna. Wielka Noc!

sobota, 3 kwietnia 2010 Wigilia Paschalna. Wielka Noc!

Ta sama noc! Ten sam słup ognia, który prowadził Izraelitów, ten sam ogień płonie tej nocy przed moim parafialnym kościołem. Wielki, jasny, rozpraszający mrok. Od niego zapalony jest Paschał - znak Jezusa Chrystusa.

Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego krew poświęca domy wierzących. Jest to ta sama noc, w której niegdyś ojców naszych, synów Izraela, wywiodłeś z Egiptu i przeprowadziłeś suchą nogą przez Morze Czerwone. Jest to zatem ta noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechu, a teraz ta sama noc uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi od zepsucia pogańskiego życia i od mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych - z Exultetu - Orędzia Wielkanocnego, śpiewanego w czasie Wigilii Paschalnej (wszystkie wygrubione tutaj teksty z niego pochodzą).

Znamy już wymowę tej woskowej kolumny, którą na chwałę Boga zapalił jasny płomień. Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła.

Cały kościół rozświetla się światłem świec, trzymanych przez ludzi, a ich światło pochodzi od Paschału. Nasze dzieci mają w rękach swoje świece chrzcielne. Nie śpią tej nocy.

Czeka nas długa, piękna liturgia, i to nie tylko w swojej treści. Piękno przystrojonego kościoła, kwiaty, śpiew, odświętne ubrania, ruchy ministrantów - to też jest ważne. I to, że jesteśmy razem - parafianie i osoby spoza parafii, które tę Noc świętują z nami. Tak, mam poczucie wspólnoty, bliskości innych chrześcijan.

O, zaiste błogosławiona noc, w której się łączy niebo z ziemią, sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Prosimy Cię, przeto, Panie, niech ta świeca poświęcona na chwałę Twojego imienia nieustannie płonie, aby rozproszyć mrok tej nocy. Przyjęta przez Ciebie, jako woń przyjemna, niechaj się złączy ze światłami nieba. Niech ta świeca płonie, gdy wzejdzie Słońce nie znające zachodu: Jezus Chrystus, Twój Syn Zmartwychwstały, który oświeca ludzkość swoim światłem i z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.

Jeszcze brzmi w moich uszach potężny śpiew Exultetu, a tu już zaczyna się Liturgia Słowa. Przeprowadza nas przez całą historię zbawienia. Kościół nie żałuje nam czytań tej nocy. I bardzo dobrze! Nigdzie nam się nie spieszy :)

"Jezus żyje!" - słyszymy. Żyje i ze śmierci przenosi nas do życia. Liturgia Chrzcielna jest kolejnym wydarzeniem Wigilii Paschalnej.

Przypominam sobie, jak były chrzczone nasze dzieci. Też była to Wielka Noc. Zanurzone w wodzie i podniesione do życia. Mam te obrazy w sobie :) Mam też świadomość własnego chrztu. ...Trudno o tym pisać.

Rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna - szczyt Wigilii Paschalnej! Bo to i upamiętnienie Ofiary Krzyża, i obecność Chrystusa zmartwychwstałego, i przedsmakiem wieczystej Paschy.

 

Mogłabym użyć wielu słów do opisania Wigilii Paschalnej, ale to i tak ciągle byłoby mało. Mam niedosyt, przyznaję się - mam niedosyt. ...Chciałabym po prostu, abyście Wielką Noc przeżyli ze mną, niekoniecznie u mnie w parafii ;-) Ale żebyście doświadczyli, czym jest ta NOC.

O tej to nocy napisano: a noc jako dzień zajaśnieje, oraz: noc będzie mi światłem i radością. Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody i ugina potęgi - ona naprawdę taka jest!

 

Mama_Kasia

mader.isma.kasia.aga@gmail.com

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec