franciszkanska3.pl

Pocztówka z Lublina

poniedziałek, 18 lutego 2013 Pocztówka z Lublina

Pocztówka z danego miasta zawiera najczęściej ilustrację najbardziej charakterystycznego miejsca. Jednak nie wszystkie miejsca, które na to zasługują, trafiają na pocztówki. Niewątpliwie jednym z takich miejsc w Lublinie jest Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL).


Scena została założona w 1969  roku przez Leszka Mądzika. Premierowym spektaklem w 1970 roku był „Ecce homo”. Od trzeciego przedstawienia Mądzik zaczął sam reżyserować i wykształcać własną formę sztuki teatralnej. Jego przedstawienia pozbawione są słowa, a treści ukazywane są za pomocą kompozycji plastycznej, aktorów, muzyki, a przede wszystkim gry światłem i mrokiem. Jednocześnie artysta wprowadza dużą, wielopłaszczyznową przestrzeń. Od początku teatr podjął fundamentalne zagadnienia filozoficzne: byt człowieka na ziemi oraz jego relację z Bogiem, losem, przeznaczeniem. Przedstawia człowieka w sytuacjach ostatecznych: samotności, zagrożenia, cierpienia, śmierci, nieskończoności. Wreszcie pokazuje uczucia: miłość, tęsknotę, pożądanie, zmysłową radość, cierpienie, udrękę czy przerażenie.

Sam Mądzik twierdzi, że źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu. "Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli" – pisał.

Jego teatr szybko zdobył rozgłos, popularność i znaczenie. Otrzymał także wiele nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze. Leszek Mądzik jest laureatem licznych wyróżnień i nagród, wśród których należy wymienić: Nagroda Młodych im. W. Pietrzaka (1974), wyróżnienie na Światowym Praskim Quadriennale Scenografii i Architektury Teatru (1983), Międzynarodową Nagrodę Krytyków na Festiwalu Teatrów Eksperymentujących w Kairze (1991).  Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Gloria Artis", wyróżnieniem specjalnym Totus.

Ostatni spektakl „Przejście” miał premierę w 2010 roku. Muzykę do niego skomponował Tomasz Stańko. Forma spektaklu jest minimalistyczna. W półmroku widzimy kolejne warstwy, płaszczyzny na których ciało, będące tutaj głównym bohaterem, schodzi coraz niżej. Przechodzi z życia do śmierci, w głąb, pod ziemię. Sam artysta tłumaczył: Urodził się spektakl doceniający urodę ciała i zderzający ciało ze światłem.  Po raz pierwszy rozegrałem spektakl na osi ziemia - niebo. Odrywamy się od ziemi w górę, z bagażem grzechu, który niesiemy i z którego staramy się uwolnić tak, że nagość staje się symbolem czystości.
Kwintesencją sztuki jest młode, zdrowe, witalne ciało, czyli człowiek w młodości życia, który nie myśli o przemijaniu, usychaniu, śmierci. A to się dzieje w każdej chwili. - Kiedy jesteśmy zafascynowani urokami życia, nie mamy powodu i sensu czuć w sobie odchodzenia, chociaż ten proces pojawia się przecież już z chwilą narodzin.  Chciałbym wejść w ten proces niezauważalnego odchodzenia, pokazać wędrówkę człowieka – tłumaczy Mądzik.

Autor: Sebastian Izdebski
Źródło: Franciszkanska3.pl

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECANE

Pełzająca wojna. Quo vadis Ukraino?
Górka wolności. Zaślubować od alkoholu
Jan Paweł II. 100 najważniejszych wskazań dla świata
Kościół Franciszek Świat
Codzienne inspiracje Biblijne