franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Pocztówka z Lublina

poniedziałek, 18 lutego 2013 Pocztówka z Lublina

Pocztówka z danego miasta zawiera najczęściej ilustrację najbardziej charakterystycznego miejsca. Jednak nie wszystkie miejsca, które na to zasługują, trafiają na pocztówki. Niewątpliwie jednym z takich miejsc w Lublinie jest Scena Plastyczna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL).


Scena została założona w 1969  roku przez Leszka Mądzika. Premierowym spektaklem w 1970 roku był „Ecce homo”. Od trzeciego przedstawienia Mądzik zaczął sam reżyserować i wykształcać własną formę sztuki teatralnej. Jego przedstawienia pozbawione są słowa, a treści ukazywane są za pomocą kompozycji plastycznej, aktorów, muzyki, a przede wszystkim gry światłem i mrokiem. Jednocześnie artysta wprowadza dużą, wielopłaszczyznową przestrzeń. Od początku teatr podjął fundamentalne zagadnienia filozoficzne: byt człowieka na ziemi oraz jego relację z Bogiem, losem, przeznaczeniem. Przedstawia człowieka w sytuacjach ostatecznych: samotności, zagrożenia, cierpienia, śmierci, nieskończoności. Wreszcie pokazuje uczucia: miłość, tęsknotę, pożądanie, zmysłową radość, cierpienie, udrękę czy przerażenie.

Sam Mądzik twierdzi, że źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu. "Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli" – pisał.

Jego teatr szybko zdobył rozgłos, popularność i znaczenie. Otrzymał także wiele nagród m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze. Leszek Mądzik jest laureatem licznych wyróżnień i nagród, wśród których należy wymienić: Nagroda Młodych im. W. Pietrzaka (1974), wyróżnienie na Światowym Praskim Quadriennale Scenografii i Architektury Teatru (1983), Międzynarodową Nagrodę Krytyków na Festiwalu Teatrów Eksperymentujących w Kairze (1991).  Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Gloria Artis", wyróżnieniem specjalnym Totus.

Ostatni spektakl „Przejście” miał premierę w 2010 roku. Muzykę do niego skomponował Tomasz Stańko. Forma spektaklu jest minimalistyczna. W półmroku widzimy kolejne warstwy, płaszczyzny na których ciało, będące tutaj głównym bohaterem, schodzi coraz niżej. Przechodzi z życia do śmierci, w głąb, pod ziemię. Sam artysta tłumaczył: Urodził się spektakl doceniający urodę ciała i zderzający ciało ze światłem.  Po raz pierwszy rozegrałem spektakl na osi ziemia - niebo. Odrywamy się od ziemi w górę, z bagażem grzechu, który niesiemy i z którego staramy się uwolnić tak, że nagość staje się symbolem czystości.
Kwintesencją sztuki jest młode, zdrowe, witalne ciało, czyli człowiek w młodości życia, który nie myśli o przemijaniu, usychaniu, śmierci. A to się dzieje w każdej chwili. - Kiedy jesteśmy zafascynowani urokami życia, nie mamy powodu i sensu czuć w sobie odchodzenia, chociaż ten proces pojawia się przecież już z chwilą narodzin.  Chciałbym wejść w ten proces niezauważalnego odchodzenia, pokazać wędrówkę człowieka – tłumaczy Mądzik.

Autor: Sebastian Izdebski
Źródło: Franciszkanska3.pl

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec