franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Pielgrzymka górali na Wiktorówki

niedziela, 1 lipca 2012 Pielgrzymka górali na Wiktorówki

Górale z Bukowiny Tatrzańskiej i Brzegów w strojach regionalnych pielgrzymowali 1 lipca do sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach w sercu Tatr. Świętowali 80. rocznicę odprawienia w tym miejscu Mszy św.

 

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Władysław Pasternak, proboszcz z Bukowiny Tatrzańskiej. Przypomniał postać Marysi Murzańskiej, której 151 lat temu objawiła się w Tatrach Matka Boska i przekazała dziewczynce upomnienia dla górali.

– Co by nam dzisiaj Niebiańska Matula powiedziała? Zapewne wezwałaby nas do zaniechania wszelkich waśni, które niszczą relacje międzyludzkie – mówił duszpasterz górali. Zachęcił zgromadzonych, aby przez Maryję wypraszali u Boga wszelkich łask, które mogą do zmiany swojego zachowania i postępowania. 
Liturgię uświetniła liczna kapela góralska i chór, w którym śpiewali górale. Wielu pielgrzymów założyło także strój regionalny. Był to nie lada poświęcenie przy trzydziestostopniowym upale.

Za przybycie do Matki Boskiej Jaworzyńskiej góralom dziękował dominikanin o. Marcin Dąbkowicz, bowiem na Wiktorówkach gospodarzami są właśnie ojcowie dominikanie. – Jesteście u siebie, macie do nas najbliższej, spotykamy się często. Dziękuję wam za serdeczność i że o nas pamiętacie – mówił. Zakonnik przekazał księdzu proboszczowi i obecnemu wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska album z fotografiami Adama Bujaka, który odwiedził Wiktorówki w czasie jubileuszu 150-lecia objawień Maryjnych.

W rozmowie z KAI wójt Gminy Stanisław Andrzej Łukaszczyk zaznaczył, że do Pani Tatrzańskiej przyniósł wiele prywatnych intencji, oraz tych związanych ze sprawami samorządowymi. Podkreślił, że od dzieciństwa pielgrzymuje na Wiktorówki. – Mam za co dziękować, ale i nieustannie prosić, teraz także w imieniu wszystkich mieszkańców gminy – powiedział Stanisław Andrzej Łukaszczyk.

W pielgrzymce na Wiktorówki wzięli udział mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej i Brzegów. Przybyły delegacje z pocztami sztandarowymi OSP, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Związku Podhalan i bardzo wiele dzieci, które tatrzański szlak pokonały siedząc w swoich wózkach.

W drodze powrotnej górale śpiewali przyśpiewki regionalne. Wcześniej przy sanktuarium i na Polanie Rusinowej zorganizowali małe posiady. Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska zapowiada, że pielgrzymka na Wiktorówki odbywać się będzie co roku. – Wiele osób chodzi do Matuli Jaworzyńskiej indywidualnie i to kilka razy w roku, ale jakoś nie ma okazji pielgrzymować razem – zauważa.

W 2011 r. kard. Stanisław Dziwisz poprowadził uroczystości 150-lecia objawień na Wiktorówkach. Młodej pasterce Marysi Murzańskiej objawiła się tam Matka Boska. Na pamiątkę tych wydarzeń powstało sanktuarium maryjne w środku tatrzańskiego lasu.

Od 1958 r. na Wiktorówkach pracują ojcowie dominikanie.  Zakonnicy podejmują u Królowej Tatr wielu znanych pielgrzymów, w gronie których są polscy biskupi, politycy, aktorzy. Na wszystkie grupy pielgrzymkowe czeka zawsze ciepła herbata, ale i możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi.

Autor: jg / Wiktorówki
Źródło: KAI

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec