franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

„Metr od świętości” – serial o polskim papieżu

poniedziałek, 12 sierpnia 2013 „Metr od świętości” – serial o polskim papieżu

Powstaje serial o bł. Janie Pawle II pt. „Metr od świętości”, którego codzienną emisję TVP1 planuje rozpocząć 30 dni przed kanonizacją papieża-Polaka. W każdym z kilkuminutowych odcinków papieski fotograf Arturo Mari podzieli się nieznanymi opowieściami o Ojcu Świętym.

 

Jak wyjaśnia Przemysław Hojzer, producent serialu, tytuł „Metr od świętości” nawiązuje do odległości, jaka dzieliła Arturo Mari od papieża przez lata jego pracy. Przez 27 lat pontyfikatu Mari, robiąc zdjęcia, był bowiem zawsze metr od Jana Pawła II. – Mari był jedną z niewielu osób, które towarzyszyły papieżowi przez wszystkie dni pontyfikatu: od wyjścia z Kaplicy Sykstyńskiej, aż do pożegnania przed śmiercią – zauważa Hojzer.

Emisję serialu zaplanowano bezpośrednio przed kanonizacją bł. Jana Pawła II. Codziennie, przez miesiąc poprzedzający kanonizację, w TVP1 emitowane będą jego kolejne odcinki. – Chcemy być gotowi na każdą datę, stąd duże tempo prac. Spędziliśmy już ponad 10 dni zdjęciowych w Watykanie, m.in. w prywatnych apartamentach papieskich, a przed nami jeszcze pod koniec sierpnia zdjęcia na południu Polski, m.in. w Krakowie i Tatrach – wyjaśnia producent serialu.

Każdy z odcinków filmu będzie trwał nie dłużej niż 5 minut. Jego twórcy chcą bowiem dotrzeć szczególnie do młodych ludzi, którzy są pokoleniem obrazkowym, wychowującym się w dobie internetu i jak wskazują badania, najchętniej oglądają krótkie formy.

Serial ma formułę „docufiction”, stąd wszędzie, gdzie będzie to możliwe, zostaną wykorzystane materiały archiwalne. – Arturo Mari opowiada również o sytuacjach, które w żaden sposób nie są utrwalone na materiale filmowym, stąd posiłkować się będziemy fabularyzacjami. Serial zbudowany jest bowiem na jego świadectwie. Mówi o rzeczach wzniosłych, ale także zwykłych, przyziemnych – tłumaczy Hojzer.

Zawarte w serialu historie przybliżają np. dramatyczną rozmowę papieża z jednym z prezydentów afrykańskich, kiedy to Ojciec Święty powiedział mu wprost, że jest zbrodniarzem czy jego odwiedziny w szpitalu w Afryce, w którym przebywają dzieci chore na AIDS. Bł. Jan Paweł II wychodząc z niego uklęknął przed dwoma pracującymi w tym miejscu zakonnicami, podziękował im za troskę jaką otaczają dzieci i pocałował je w stopy. Inna z kolei historia dotyczy pewnego zakładu pomiędzy Arturo Marim a papieżem o wynik półfinału Polska-Włochy podczas piłkarskich Mistrzostw Świata rozgrywanych w Hiszpanii w 1982 roku.

Jak podkreśla papieski fotograf, celem powstającego właśnie serialu jest pokazanie wielu sytuacji z życia bł. Jana Pawła II, o których nikt nie wie, a których był on świadkiem. – Jestem przekonany, że serial przedstawi papieża z prywatnej, mniej oficjalnej strony, w tym przede wszystkim jego dobroć i skromność – podsumowuje Mari.

Autor: pk / bt
Źródło: KAI

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec