franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Katowice: zakończyło się szkolenie ?Ewangelia i ekonomia"

piątek, 27 listopada 2009

Około 50 osób zajmujących się w archidiecezji katowickiej kwestiami finansowymi uczestniczyło w zakończonym dziś szkoleniu warsztatowym „Ewangelia i ekonomia". Organizatorem szkolenia był Instytut Myśli Józefa Tischnera, a dofinansował je Narodowy Bank Polski.

Katowice: zakończyło się szkolenie „Ewangelia i ekonomia"


Szkolenia, obejmujące w sumie 45 godzin zajęć, miały pomóc w odpowiedzi na pytanie „kto, kiedy, po co i z jakim skutkiem inwestuje pieniądze". Uczestnicy kursu wysłuchali szeregu wykładów, m.in. nt. „wartości pieniądza w czasie", „oceny inwestycji", „opodatkowania osób duchownych oraz kościołów" czy „etyki biznesu".

Zespół wykładowców stanowili m.in.: prof. Janina Filek, dr Krzysztof Pawłowski, dr Tomasz Wołowiec oraz dr Tomasz Cwynar.

Jak przypomniał Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera, znany kapłan i filozof już w latach 80. ubiegłego stulecia organizował szkolenia z podstawowej wiedzy ekonomicznej dla mieszkańców Podhala. Staworowski podkreślił, że w dzisiejszej działalności gospodarczej i w ekonomii potrzebne są nie tylko logika zysku i logika państwa oraz prawa, ale także niezbędna jest logika daru. Ocenił też, że aby mogła ona dobrze funkcjonować, potrzebna jest dobra znajomość reguł zarówno logiki zysku, jak i logiki państwa. Pisał o tym Benedykt XVI w swej encyklice "Caritas in veritate".

Zdaniem Bartosza Łuczywo, przedstawiciela Narodowego Baku Polskiego, w działaniach NBP logika daru jest obecna i wyraża się m.in. w szerokiej działalności edukacyjnej, przybliżającej różnym grupom społecznym podstawy wiedzy ekonomicznej. NBP prowadzi szkolenia nie tylko dla ludzi Kościoła, ale również np. dla rolników, sędziów, prokuratorów.

Ks. Mirosław Piesiur, ekonom archidiecezji katowickiej i dyrektor Wydziału Finansowego Kurii Metropolitalnej w Katowicach zauważył, że w tym regionie szkolenie jest szczególnie przydatne, ze względu na fakt, że kładzie duży nacisk na współdziałanie z osobami świeckimi, a także ze względu na to, iż tutejszy Kościół posiada kilka podmiotów gospodarczych. Dodał, że także katowicka Caritas prowadzi wiele dzieł wymagających wiedzy ekonomicznej.

Projekt „Ewangelia i ekonomia" stanowi część programu edukacyjnego organizowanego przez Narodowy Bank Polski oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera, a także przez Katolicką Agencję Informacyjną. W projekcie wzięło dotychczas udział kilka diecezji, m.in. krakowska, sandomierska i tarnowska.
ksas / Katowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 listopada 2009
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec