franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Droga Krzyżowa ulicami Warszawy

piątek, 2 kwietnia 2010

Kilka tysięcy mieszkańców stolicy uczestniczyło w rozpoczętej w kościele św. Anny Drodze Krzyżowej ulicami miasta. Nabożeństwo prowadził metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który niósł krzyż - ten sam, który trzymał w dłoniach Jan Paweł II na kilka dni przed śmiercią podczas swojego ostatniego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. O 21.37 - w godzinę śmierci papieża Polaka - odegrano "Ciszę".

Uczestnicy nabożeństwa zakończyli modlitwę na Placu Piłsudskiego (d. Zwycięstwa) a więc w miejscu, gdzie przed laty Jan Paweł II wypowiedział słynne słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!".

W trakcie nabożeństwa Drogi Krzyżowej wierni wsłuchiwali się m.in. w głos Jana Pawła II, wypowiadającego się do Polaków. Po dojściu wiernych na Plac Piłsudskiego, rozważania dwunastej stacji Męki Pańskiej zaaranżowali aktorzy. Na niewielkiej scenie, wokół zgromadzonych na Placu pod krzyżem, aktorzy wychodzili z tłumu, co ma sprawiało wrażenie, iż wszyscy obecni na Placu są świadkami ukrzyżowania Chrystusa. Inscenizacja wyreżyserowana przez Jerzego Kalinę trwała pół godziny.

Od popołudnia na Placu gromadziły się rzesze ludzi, by w 5. rocznicę śmierci Papieża wspominać jego postać i modlić się w intencji jego rychłej beatyfikacji. O godz. 16 na Placu zapłonął znicz, wokół którego warszawiacy ustawiali wiele innych, mniejszych zniczy, upamiętniając w ten sposób rocznicę śmierci Papieża z Polski.

Na dwóch telebimach wyświetlano materiały filmowe, wspominające osobę Jana Pawła II. Prezentację rozpoczęły świadectwa osób, które osobiście znały Papieża. Hierarchowie, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze opowiadali o chwilach, w których Jan Paweł II zmagał się ze śmiertelną chorobą.

W tym czasie została przeprowadzona kwesta na rzecz Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona".

W całej Warszawie przez najbliższy miesiąc trwać będzie także kampania społeczna upamiętniająca Jana Pawła II. Jej hasło „Jestem z Wami" nawiązuje do tematu zaproponowanej przez abp. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, nowenny przygotowującej Polaków do beatyfikacji Papieża.

Na stronach Centrum Myśli Jana Pawła II ruszył portal „Sfera Wolności". Znajdują się tam materiały audiowizualne przygotowane przez Centrum a związane z Janem Pawłem II. Wśród przygotowanych audycji znalazł się audiobook „Dar i Tajemnica". Fragmenty papieskiej książki czyta Krzysztof Gosztyła.

Do 4 kwietnia na stronie pojawiać się będzie cykl wywiadów „Wielki Tydzień Papieski" - krótkie rozmowy ze świadkami pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród rozmówców portalu są m.in. ks. Paweł Ptasznik czy Krzysztof Kolberger.

tk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 kwietnia 2010
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec