franciszkanska3.pl
Wirtualne zwiedzanie Maopolski wietego Jana Pawa II

Mie Wyobrani Miosierdzia

Ciężar nie do uniesienia!

środa, 12 października 2011 Ciężar nie do uniesienia!

(Łk 11,42-46)
Jezus powiedział do faryzeuszów i uczonych w Prawie: Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie opuszczać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą. Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz. On odparł: I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie.

Nie potrafimy wyrobić normymówi wielu pracowników firm, w których pracuje się na akordNormy tak wyśrubowane, że wkładając całą swoją energięmożna się spodziewać, że po kilku tygodniach, a może nawet dniachzabraknie siłWniosek może być następującypracodawcy chcą do granic wytrzymałości wykorzystać człowiekanie liczą sięjego ograniczeniami oraz eksploatują go ponad siłyZdarza mi się wysłuchiwać czasem młodych ludziktórzy ze szczególną wściekłością opowiadająswoich rodzicachnauczycielachksiężachktórzy upominająmoralizująpiętnują ich słabości, a jednocześnie nie realizują tego, o czym sami mówiąWobec takiego stanu rzeczymłodzi ludzie bezlitośniwypominają niekonsekwencję, nie przyjmują żadnych logicznych argumentów, postępują na przekór temu, o co  proszeniu.

Stawianie wymagań jest czymś dobrym, czymś co kształtuje i wzmacnia kręgosłup. Właściwie nie można sobie wyobrazić, że przełożeni  ludźmi, którzy nie stawiają żadnych wymagań, dla których wszystko jest dozwolone. Ale jest czymś ważnym, aby również oni ochoczo podejmowali trudy związane z wezwaniami, o których mówią.

Jedno z ewangelijnych biadamówi właśnie o tym: I wam, uczonym w Prawie, biada. Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie (patrz: Łk 11, 42-46).

Panie Jezu, chroń mnie od takiej właśnie postawy!

 

ks. Eugeniusz Ploch

Minuta ze Słowem

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

POLECANE

Bp Grzegorz Ryś. Drogi Światła
Wielka Księga Miłosierdzia
Jestem Drugi
Doświadczanie Boga. Dla wierzących, poszukujących i wątpiących
Miłosierni jak Ojciec