franciszkanska3.pl

8. rocznica śmierci Jana Pawła II

wtorek, 2 kwietnia 2013 8. rocznica śmierci Jana Pawła II

Wielkie rekolekcje, świadectwo cierpienia i umierania, powrót do domu Ojca – 8 lat temu, o godz. 21.37 zmarł papież Jan Paweł II.

 

W 2005 roku Oktawa Wielkanocy była inna niż zwykle. W kościołach i wśród ludzi radość płynąca ze Zmartwychwstania Chrystusa była jakby przytłumiona. Gdy w wielkanocne południe papież pojawił się w oknie Pałacu Apostolskiego i nie potrafił wypowiedzieć ani jednego słowa, czuło się, że najprawdopodobniej widzimy go po raz ostatni. Wierni zaczęli spontanicznie gromadzić się na modlitwie, w kościołach i na ulicach. W naturalnym odruchu modliliśmy się przede wszystkim o siły, o zdrowie, o ulgę w cierpieniu dla Ojca Świętego, ale z każdą godziną, z każdym dniem i z każdą nową informacją z Watykanu rosło poczucie, że trzeba się modlić też o dobrą i spokojną śmierć.

Po świętach trzeba było wrócić do pracy, na uczelnie, do szkół, ale gdzieś w tym wszystkim zeszło to na dalszy plan. Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II (wówczas jeszcze jako Papieska Akademia Teologiczna) przy ul. Franciszkańskiej 1 w Krakowie, tuż obok Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, wykładowcy rezygnowali z prowadzenia zajęć, ponieważ ciężko było się na nich skupić, gdy pod oknami coraz głośniejsze były modlitwy i śpiewy. Wraz ze studentami dołączali się więc do gęstniejącego z każdą chwilą tłumu, aby trwać na modlitwie.

Nie było to jednak oczekiwanie na śmierć przeszyte całkowitym smutkiem i zrezygnowaniem. Piękna, słoneczna pogoda, jaka była w tamtych dniach i fakt, że był to tydzień, w którym obchodziliśmy zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią sprawiły, że w tym wszystkim nie było atmosfery żałoby. Wszyscy, którzy czuwali w tamtych dniach w kościołach czy na placach miast byli jak apostołowie zebrani po śmierci Chrystusa w Wieczerniku. I tak jak niecałe 2 tysiące lat temu do nich, tak i w pierwszych dniach kwietnia 2005 roku do nas przyszedł Chrystus Zmartwychwstały i powiedział: Pokój Wam! Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach?

I dlatego, gdy abp Leonardo Sandri ogłosił, że o godz. 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca, czuliśmy, że ten smutek jest chwilowy, wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy.

Autor: pk
Źródło: Franciszkanska3.pl
Powiązane artykuły:

KOMENTARZE

Brak komentarzy

zostaw komentarz
Archidiecezja Krakowska

Multimedialna encyklopedia Jana Pawa drugiego

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

POLECANE

Warto być dobrym
Święte małżeństwo
Górka wolności. Zaślubować od alkoholu
Kościół Franciszek Świat
Codzienne inspiracje Biblijne